Hydraulika siłowa bazuje przede wszystkim na olejach i mieszankach olejowych, ale nie dlatego, że nie mogłaby wykorzystać właściwości wody – woda ma właściwości porównywalne do oleju, jednak urządzenia wykorzystujące wodę trudniej jest uszczelnić a poza tym, woda jest też jednym z najważniejszych czynników wywołujących i przyspieszających korozję metali.
Urządzenia hydrauliki siłowej wytwarzane są z metali, bo tak wytrzymałego jak metal plastiku jeszcze nikt dotąd nie wynalazł, dlatego też współczesna hydraulika siłowa, w wydaniu mniej lub bardziej popularnym, ogranicza się do wykorzystania olejów i gazów.
Substancje robocze w urządzeniach hydraulicznych.
Oleje są niezastąpione, ponieważ nie powodują korozji, nie poddają się wpływom czynników atmosferycznych (nie zamarzają), a olejowe urządzenia siłowe dosyć łatwo jest uszczelnić. Gaz, czyli najczęściej powietrze, wymaga specjalnego konstruowania siłowników, a do prac wymagających dużych nakładów mocy nie nadaje się, bo urządzenia bazujące na gazie są droższe w eksploatacji, czyli nieopłacalne. Hydraulika siłowa bazująca na wodzie jest wydajna i ekonomiczna, ale woda zamarza, a poza tym wymaga zaawansowanych uszczelnień i powoduje korozję.
Najnowsze komentarze