Krótka geneza dny moczanowej, jej przyczyn oraz objawów
Dna moczanowa badania na temat tej choroby wciąż trwają.
Albowiem okazuje się, że jest to zapalenie stawów, częściej spotykane u mężczyzn niż kobiet.
Chorobę powoduje nagła krystalizacja moczanu sodu w płynie stawowym, tym samym niszcząc tkanki stawów/ oraz okolice stawowe.
Dna moczanowa badania tej choroby pokazują jej genezę czyli proces jej powstawania.
Początek zawsze ma miejsce w krystalizacji moczanu sodu w płynie stawowym oraz odkładaniem się tzw. złogów tego związku w tkankach okołostawowych i narządach wewnętrznych- w tym krwionośnych stawów
Do krystalizacji przyczynia się nadmierne stężeniu kwasu moczowego w płynach ustrojowych człowieka. Dawniej dna miała miano „królowej chorób”oraz „choroby królów” ze względu na osoby godności królewskiej przejadające się podrobami i spożywające nadmierne ilości alkoholu na wystawnych ucztach.
Gromadzący się wokół stawów kwas moczanowy odgrywa rolę „zapałki”. W trakcie ataku dny, jedna z „zapałek” zapala się i „podpala” staw. W tym momencie krytyczne jest szybkie przyjęcie NLPZ. Jeśli tak się nie stanie, więcej „zapałek” się zapali i napad dny się pogorszy.
Samo NLPZ nie leczy dny. Jego główną rolą jest wyłącznie czyli wygaszenie „zapłonu ognia”, a nie ich usuwanie.
Specyfik medyczny obniżający poziom kwasu moczowego (np. allopurynol) jest w stanie usunąć „czynniki zapłonu”.-bez nich nie nastąpi atak dny.
Jednak zanim lek obniżający poziom kwasu moczowego zacznie działać. Chory powinien przyjmować kolchicynę, jeżeli w każdej chwili może wystąpić napad dny. Kolchicynę jest tutaj środkiem, który powoduje, że „ogień” się nie tli, gdyż stawy są wilgotne, pomimo dużego stężenia moczany we krwi. W ten sposób uniemożliwiając wybuch nowego zapłonu.
Najnowsze komentarze