Kompleksowe rozwiązania w osuszaniu budynków i lokalizacji wycieków w Krakowie
Osuszanie budynków Kraków to kluczowy element w utrzymaniu zdrowego i bezpiecznego środowiska mieszkalnego oraz pracy. W obliczu problemów
Rodzaje taśm foliowych – co warto wiedzieć o tych produktach?
Taśma samoprzylepna jest narzędziem stosowanym każdego dnia przez tysiące osób na całym świecie. Znaleźć ją można we wszystkich domach, choć bardzo ważną rolę
Wszechstronność uszczelek przemysłowych: Pełne zrozumienie ich roli, typów i zastosowań
Uszczelki przemysłowe to kluczowe elementy wielu sektorów przemysłu, od petrochemii, przez przemysł spożywczy, aż po energetykę.
Chcesz zaoszczędzić na chłodzeniu? Zapewnić prywatność w domu? Zamontuj rolety zewnętrzne.
Rolety zewnętrzne to coraz bardziej powszechne rozwiązanie osłon okiennych, po które sięgają właściciele domów jednorodzinnych.
Olej do drewna, farba do ogrodzenia
Malowanie niektórych elementów, wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim wymaga wybrania do tego jak najbardziej odpowiedniego preparatu. Rynek, w którym poszukujemy
Kontenery na gruz
Od zawsze wiadomo, że na budowie przydają się kontenery na gruz (warto sprawdzić https://vectrum.pl) oraz inne odpady. Kontenery na gruz są różnej wielkości zaczynając od małych do bardzo dużych. Służą

Rolety zewnętrzne to coraz bardziej powszechne rozwiązanie osłon okiennych, po które sięgają właściciele domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, bowiem oferują one wiele korzyści, są praktyczne, funkcjonalne a do tego pozytywnie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku. Czy ich montaż jest drogi i trudny? Postaramy się wyjaśnić wszystkie Twoje wątpliwości na ich temat.

Czym są rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to nic innego jak sposób na osłonę okien czy też całej wnęki okiennej. Wykonane są zwykle z metalu, aluminium i rzadziej z drewna. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy rolety zewnętrze:

  • nadstawne (montowane w ścianie nad ramą okna),
  • rolety podtynkowe (montowane nad oknem, na zewnętrznej konstrukcji ściany),
  • natynkowe (montowane na elewacji budynku).

Rolety mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Ta druga opcja umożliwia sterowanie zdalne. Dlatego często wybierane są w domach jednorodzinnych budowanych z technologią smart, dla których zdalne sterowanie systemami wewnątrz i na zewnątrz domu to powszechna praktyka, która podnosi komfort użytkowania i ułatwia wykonywanie wielu koniecznych czynności. Nie jest to jednak głównym czynnikiem, przez który coraz większa ilość osób decyduje się na zakup rolet zewnętrznych. Decyduje o tym wiele innych zalet.

Czy rolety zewnętrzne to także rolety antywłamaniowe

Nie wszystkie rolety są roletami antywłamaniowymi. Chociaż wszystkie skutecznie utrudniają dostęp do wnętrza domu osobom postronnym. Potencjalny włamywacz, który zauważy zasłoniętą roletę, z dużym prawdopodobieństwem zrezygnuje z próby włamania przez okno, gdyż skutecznie ogranicza mu ona manipulację przy zamkach czy nawet zbicie szyby. Niemniej jednak każda z rolet zewnętrznych zwiększa poziom ochrony, ale także i poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Jeżeli zależy Ci na typowej, antywłamaniowej rolecie o mocnej konstrukcji, to musisz wybierać spośród tych, wykonanych z najlepszych materiałów i elementów najwyższej klasy. Jednak ochrona przed włamaniem to nie jedyna z funkcji, jaką otrzymujesz montując roletę w swoim domu.

Do głównych zalet rolet zewnętrznych należą:

  • ochrona przed nadmierną ilością światła;
  • zaciemnienie wnętrza;
  • utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniach;
  • oszczędności związane z wydatkami na ogrzewania czy chłodzenie;
  • wyższy poziom izolacji akustycznej;
  • zwiększona prywatność;
  • elegancki i nowoczesny wygląd domu.

Zastosowanie zewnętrznej rolety przynosi więc wiele korzyści dla właścicieli domów. Chroni przed nadmierną ilością promieni słonecznych a tym samym przed zbyt wysokim ich nagrzewaniem. Możliwe jest nawet całkowite zaciemnienie. Dzięki temu łatwo utrzymasz komfortową temperaturę i zaoszczędzisz na wydatkach poniesionych na klimatyzację. Dzięki roletom także, do wewnątrz dostaje się mniej hałasu i uniemożliwiają one podglądanie przypadkowym przechodniom czy sąsiadom co dzieje się w środku. Dlatego zdecydowanie zwiększają wygodę i sprzyjają relaksowi.

Jak zbudowana jest roleta i pancerz rolety

Każda rolet zewnętrzna składa się ze skrzynki, w której schowana jest rura nawojowa. Na rurę nawijany jest pancerz rolety. Skrzynka może być montowana w ścianie, podtynkowo lub natynkowo, w zależności od wybranego systemu. Przy czym dwie pierwsze możliwości najlepiej zaplanować w projekcie budynku, zaś montaż natynkowy, czyli na elewacji budynku można wykonać w każdej chwili, dlatego jest on najpopularniejszym rozwiązaniem.
Pancerz zbudowany jest z profili. Najczęściej są to profile aluminiowe wypełnione pianką, która wzmacnia właściwości akustyczne i termiczne rolety. Ostatnim profilem pancerza jest tzw., listwa końcowa, zakończona zwykle uszczelką. Pancerz rozwijany jest wewnątrz prowadnicy, która stabilizuje jego położenie.

Warto zwrócić uwagę, że na rynku można znaleźć szeroką ofertę rolet, które różnią się nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także kształtem i wielkością profili pancerza. To wszystko wpływa na ich finalny wygląd i decyduje o tym, jak roleta będzie prezentować się z Twoim domem. Trzeba też wspomnieć o systemie sterowania. Roletą można sterować ręcznie od wewnątrz lub elektrycznie czy inaczej automatycznie. Sterowanie za pomocą pilota to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy wówczas łatwo i szybko zasunąć lub rozsunąć zarówno jedną roletę, jak i wszystkie naraz.

Czy zamontowanie rolet zewnętrznych jest trudne i drogie?

Montaż rolet wymaga doświadczenia, a na pewno umiejętności technicznych i zdolności manualnych. Lepiej powierzyć go wyspecjalizowanym firmom, zwłaszcza te montowane nadstawnie czy podtynkowo. Chociaż i z tymi roletami zewnętrznymi montowanymi natynkowo, lepiej poradzi sobie wykwalifikowany fachowiec. Zadba on o to, aby wszystkie komponenty były odpowiednie połączone. Oczywiście, jeśli chcesz zamontować je sam, możesz to zrobić. Wielu producentów dostarcza instrukcję, które w prosty sposób obrazują montaż konkretnego modelu.

Jeśli chodzi cenę rolet zewnętrznych to ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych i zależy od wielu zmiennych. Głównie od materiałów, producenta i sposobu montażu. Odwiedź sklep https://dopasujrolety.pl/3-rolety-zewnetrzne i znajdź rolety do swojego domu.