Zasada działania siłownika jest prosta, aczkolwiek nie oznacza to wcale, że jest to urządzenie proste w produkcji. Hydraulika siłowa opiera się na przetwarzaniu energii (mocy) przy użyciu cieczy, a to oznacza konieczność zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i zagwarantowania pełnej szczelności urządzeń.
Wracając jednak do działania siłownika: urządzenie to składa się z trzech podstawowych elementów: tłoku (membrany, nurnika itp.), tłoczyska i korpusu roboczego, który pełni jednocześnie rolę obudowy. Hydraulika siłowa do pracy wykorzystuje manipulację ciśnieniem wody lub oleju i tak: wzrost ciśnienia cieczy roboczej wprawia w ruch tłok, który z kolei powoduje przesunięcie tłoczyska i wykonanie pracy przez siłownik.
Rodzaje siłowników hydraulicznych.
Siłowniki różnią się nieco konstrukcją i mogą pracować na zasadzie jednostronnego lub dwustronnego działania. Siłownik jednostronny wykonuje pracę w jednym kierunku, natomiast siłownik dwustronny pracuje naprzemiennie w dwóch przeciwstawnych kierunkach (wahadłowo). Dzięki takiej pracy siłowniki hydrauliczne i sama hydraulika siłowa mają bardzo różnorodne zastosowania.
Najnowsze komentarze